Tuz Aşkı

Tuz Aşkı

Sodyum yıllar yılı tek başına diğer elementlerden habersiz doğada serbest bir vaziyette salınır gezerken ileride hangi elementle yollarının kesişeceği endişesi taşımadan ancak heyecanını da gizleyemeden tam bir teslimiyet içerisinde bembeyaz birliktelikler kuracakları elementini beklemekte imiş.

Beklemek biraz da aramayı içersinde barındırır ya öyle bir arayış içerisinde imiş. Klorür de ruh ikizi olacak olan elementini beklerken beyaz bir gelecek hayal edermiş. Beyaz atlı prens ya da beyaz bir gelinlik misali birbirlerinden habersiz iki element yılar yılı yılardan da habersiz bekleşmişler.

Bir yandan bembeyaz bir sayfa açma, beyaz bir umut olma adına bütün diğer elementler gibi "acaba insanoğlunun hangi işine yaracağız "diye merak ederlermiş. Sodyum öyle bir elementle bir araya gelsek ki bütün her yer gelinlik gibi bembeyaz olsa dermiş. Klorür ise her an insanlarla beraber olmayı dilemiş. Kaderleri onları ileride mağazaları süsleyecekleri bir mağarada bir araya getirmiş.

Önce sodyum biraz ürkek, biraz temkinli bir nazar eylemiş. Klorür Estağfurullah içeren bir adım ile yaklaşmış. Tövbesini içerisinde barındıran kararlı bir adımda sodyumdan gelmiş. Bir anda aradıklarını bulan iki element bir araya gelince içlerini iyonumsu bir rahatlık ve beyazlık bürümüş. Yazılan kadere razı olmuşlar. Aradıkları ruh ikizini bulmuşçasına sevinmişler.

Bu bir araya geliş beyaz bir huzura bırakmış yerini. İnsanoğlunun hayatına tuz adı ile giren bu iki element bazen su gibi akmış bazen toz olup uçmuş bazen kaya gibi sertleşmişler ve bir daha hiç ayrılmamışlar. Yeni adları olan tuz adını da çok sevmişler.


Yemekten, temizliğe, sanattan, terapiye, sağlık alanından, eğlenceye varıncaya kadar insanoğlunun yanında aldıkları yeri hiç kaybetmemişler. Daha birçok özelliklerinin keşfedilmeyi beklediği sırrını ise içlerinde sakladıklarını ve ikisinin tam bir tuz ruhu oluşturduklarını ve hayatin tadı tuzu olduklarını bütün dünya artik bilmektedir.

Öyle ki tüm susuzluğumuza rağmen iftar zamanı suyun da önüne geçerek oruç açtıran bir önceliğe sahip olacak kadar hayatımıza girmiş durumda. Sodyum ve klorürün bu birlikteliği belki de kâinatın en önemli birlikteliklerinden olmuştur. Beyaz umutların, bembeyaz başlangıçların mekânı ise tuzun başkenti unvanı ile Çankırı’dır.

Tuz mağarası, tuz odaları, tuz lambaları ile gelinlik gibi süslenmiş sodyum ile klorürün birlikteliğini yaşamak ve görmek isteyenlere duyurulur.