Kaya Tuz Lambası Oluşumu

Kaya Tuz Lambası Oluşumu

Aşkı anlamanın ve anlatmanın iki yolu vardır. Ya lamba gibi yanmalı ya da tuz gibi olup kokutmamalı sevgiyi.

Dilimizin ucuyla midemize kadar ve son yıllarda yatak odalarımıza kadar tuz lamaba olarak giren tuz aslında hayatın, aşkın ve gecenin tam ortasında yer alıyor.

Tuz özellikle kaya tuzu ısı ve ışık ile birleşince şifa dağıtıyor. Tuz lamba deyip geçmeyin. Mutlaka odalarımızda tuz lamba bulundurun. Bu bir reklam değil. Doğal olan kaya tuzunun doğal olarak kullanımlarından bir tanesini hatırlamak gerekiyor. Astım, nefes alıp verme uyku düzensizliği, stres ve uyuyamama gibi durumlar söz konusu ise çaresi tuz lamba.

Tuz sabun, tuz plaket, granür tuz, salamura tuz derken tuzun doğallığı ve sağlığı her alana uzanmaktadır. Artık tuz olmadan yapamıyoruz. Bunun tuzu yok mu? diye aramadan edemiyoruz. Tuzu çok yemeyelim ama tuzu sadece yemek olarak ta görmeyelim. Tuza lamba ile bakalım, sabun gibi kullanalım temizliği ve sağlığı ön plana alalım. Hayatın tadı tuzu; aşk ve sevmek. Lezzetin ve sağlığın tadı tuzu; tuz. Dilimizin ucu ile değil hayatımızın özü ile bakalım tuza ve aşka. Sevginizi tuza yazıp sevdiklerinize hediye edebilir, tuzdan tesbih, tuzdan nazarlık, ve anahtarlıkla O’nun yanında hayatın tadı tuzu olarak yer alabilirsiniz.

Aşk sadece dilimizin ucunda olmamalı, midemize, kalbimize uzanmalı. Lamba olup yanmalı, tuz olup kokutmamalı sevgiyi. Yanmak aşk ile anılanların ve ananların halidir. Bir yaradır aşk tuz ile daha çok yanar. Yanar temizlenir ve pişer. Hamdım, piştim, yandım…

Kelebekler kendilerini yakmak ve yanmak uğruna aşka koşarcasına ateşe, ışığa kanat çırparlar. O mum yanmazsa kelebek bilmez aşkı. Kelebek ateşe uçmazsa mum bilmez aşkı.

Ateşte aşk, kelebekte aşk. Yakan ve yanan aşk. Yananı olmayınca yakan neyler. Yakanı olmayanca yanan neyler. Aşık olmayınca maşuk neyler.

Lamba ve tuz. Aşık ile maşuk. Yakan ile yanan. Yandıkça temizleyen ve pişen. Yanıyorsan yakarsın. Yanmayan tutuşturamaz aşığını. Yanmayan gönül ışığı olmayan lambaya benzer. Tuz deyip geçmeyin. Lamba deyip gülmeyin. İkiside yakar ikiside yanar. Birbirlerinin duasıdır sanırsınız.

Geceleri tuz lamba önünde oturup göz ucu ile değil gönül özü ile dikkat kesilirseniz şu sözleri duyarsınız: Sevin ama hapsetmeyin. Sevilin ama sevildiğiniz kadar sevin. Severseniz etrafınıza ışık ve sağlık saçarsınız. Sevmek nurdan gelir. Nur ışıktır. Yoksa duyamıyor musunuz? Yoksa sizin ve sevdiklerinizin tuz lambası yok mu?